Pravidla

Zde si můžete stáhnout pravidla ve formátu pdf.

Jak začít

Dříve než skončíte, měli byste začít. Podívejte se, jestli venku sněží, pokud ano, můžete hrát. Pokud nesněží, taky můžete hrát. Protáhněte se, rozcvičte, uvolněte a prohlédněte si obsah krabice. Hrací desku rozložíte snadno. Vložte figury lyžařů a snowboarďáků do podstavců. Každý hráč si vybere jednu figuru. Zvolte si „bankéře“, který bude manipulovat s „bankem“, tzn. penězi, kartičkami Energie a bude zapisovat bodový stav. Domluvte se, do kolika bodů budete hrát. Poprvé doporučujeme hrát do 18 bodů, později si sami dle vlastního tempa přijdete na to, do kolika bodů vám to vyhovuje. Čím vyšší bodový cíl, tím delší hra a naopak.

Všichni postaví své figurky na políčko Start. Zamícháte balíček karet s nápisem „Jsme na horách“ a položíte jej na vyznačené místo na desce tímto nápisem nahoru. Bankéř rozdá každému jednotlivci (včetně sebe) 4 energie a 600 peněz a jako první hází kostkou. Podle hodnoty na kostce posune svou figuru po vnějším okruhu políček ve směru proti hodinovým ručičkám. A splní nebo využije to, co dané políčko přikazuje nebo nabízí. Potom hází hráč sedící (nebo ležící) po jeho levici a tak dále. Každý hází jen jednou (i když padne šestka).

Jak vyhrát (nebo prohrát)

Vyhrává ten hráč, který jako první nasbírá na sjezdových tratích předem určený počet bodů a dojede do konce sjezdovku, na které se nachází. Poslední je ten, který má (kromě vítěze) nejméně hodnot energie. Pokud je více hráčů se stejným počtem energií, prohrává ten, kdo má méně peněz. Pokud mají tito hráči i stejný obnos peněz, střihnou si. Pokud… atd.

Jak hrát

Jelikož je cílem co nejvíce zabodovat na sjezdových tratích, snažíme se na ně v rámci možností a strategie dostat, což lze jen jedním způsobem a to: postoupit na políčko Modrá sjezdovka / Červená sjezdovka / Černá sjezdovka. Na políčko se samozřejmě dostaneme, pokud nám padne vhodné číslo na kostce. Ale můžeme se na ně také dostat vlastním úsilím. Každé úsilí vyžaduje energii, v tomto případě se můžeme po hodu kostkou posunout o libovolný počet polí vpřed – každé takové jedno pole navíc nás stojí 2 celé energie odevzdané do banku. Příklad: Hodil jsem kostkou a postoupil na políčko Fronta na vlek, zhodnotím si, že mám dostatek energií, obětuji 2 celé energie do banku a postoupím na políčko Sjezdovka (políčko Fronta na vlek se mě tak netýká).

Abychom mohli vyjet vlek, potřebujeme peníze. K jízdě na sněhu zase potřebujeme energii. Každá sjezdovka nás stojí 1. celou energii a 200 peněz (odevzdáme do banku).

Takže kroužíme po obvodových hracích polích podle stop Yetiho, sbíráme energie, vyděláváme peníze a snažíme se získat co nejvíce bodů ze sjezdovek.

Políčka

Na všech polích musíte naplnit jejich význam. Pouze políčka přivýdělku a Shop jsou dobrovolná.

Nový den / Start – Zde začínáme a po každém dalším projetí přes toto políčko dostane hráč z banku 3 energie a 600 peněz, jelikož začíná nový den odpočatý. (Neplést se začátkem hry, kdy každý hráč dostává 4 energie, v průběhu hry už to jsou pokaždé jen 3.)

Prázdné políčko – Hráč odpočívá.

Sáňkování – Jedete z kopce na saních. Hoďte kostkou jedenkrát navíc. Když vám padne hodnota 1-3 spadli jste a stojí vás to ¼ energie (do banku). Pokud hodíte 4-6, užijete si zábavnou jízdu a z banku naopak dostanete ¼ energie.

Vyhlídka – Kocháte se pohledem na horská panoramata. Pokud máte dalekohled, můžete vidět přírodu zblízka, jako snowboarďák nakreslený na hracím plánu. Každopádně dostanete ¼ energie.

Jsme na horách – Pokud jste postoupili na toto políčko, vezměte si horní kartu ze stejnojmenného balíčku a podívejte se, co se vám na horách přihodilo. Vyrovnejte se podle toho s bankem a kartu dejte do spod balíčku. Příklady: Vytáhnul jsem si z balíčku kartu Přídavek do rozpočtu +150, obdržím tedy z banku 150 peněz. Nebo si vytáhnu kartu Ztracený kulich – ½ energie, -50 a musím tyto hodnoty do banku odevzdat.

Fronta na vlek – Nepříjemná součást sjezdování vám sebere ¼ energie.

Sjezdovka (Modrá/Červená/Černá) – Necítíte-li se na sjezd, obdržíte z banku 1. energii a 200 peněz. Chcete-li si však zajezdit a pokusit se nasbírat nějaké body, zaplaťte vy do banku 1.energii a 200 peněz. V tu chvíli přestávají ostatní hráči hrát a vy přesunete svou figuru na výstup z lanovky označený kroužkem na jejím konci. Pak házíte kostkou. Podle toho co hodíte a na jaké políčko postoupíte, si přičtete nebo odečtete body. Házíte tak dlouho, dokud nevyjedete ze sjezdovky do obvodových hracích polí. Pak si zapíšete celkové získané body nebo ztrátu a hraje další hráč. Příklad: (Sledujte, co říká hrací deska) Zaplatil jsem za sjezdovku a házím kostkou. Padne mi třeba 6 a úžasný prachový sníh mi přinesl 2 body, dalším hodem mi padne 3, zasekla se mi hrana, padám a musím si odečíst 1 bod. Pak mi na kostce padne 4, svítí Slunce, jedu jen v krátkém tričku. Hodím jednou navíc, kdyby padlo 1-3 dostal bych z toho rýmu a musel si tak bod odečíst. Hodil jsem ale 4-6, příjemně se opálil, přičtu si bod. Takže celkový součet bodů z mé jízdy je 2, což s bankéřem zapíšeme. Jelikož jsem ještě nevyjel ze sjezdovky, házím znovu, využiji políčko z okruhu, na které vstoupím. Pak hraje další hráč.

Po každém hodu kostkou na sjezdovce můžete „obětovat“ 1. energii a postoupit o jedno políčko vpřed, což vám může pomoci získat více bodů. Na sjezdovce lze takto postoupit pouze o jedno políčko navíc po každém hodu.

Červená sjezdovka se liší tím, že při jízdě v krátkém tričku se rovnou opálíte a nehrozí vám zde rýma.

Černá sjezdovka pak nabízí navíc (kromě jiného) Slalom a Freeride. To jsou políčka, ze kterých si lze přičíst 4 a 6 bodů. Vše ale něco stojí. Pokud šlápnete na políčko Slalom, bude vás stát 1.energii a zápisné 200 peněz. Freeride vám vezme celé 2 energie a 300 peněz. Pokud za tato políčka nezaplatíte, nedostanete samozřejmě jejich body.

Výpomoc v servisu – Jestli zvládnete voskovat skluznice a brousit hrany, vyplatí vám bankéř 200 peněz. Vy mu však za to dáte ¼ energie. Všechna políčka přivýdělku jsou dobrovolná.

Stavění slalomu - Máte-li sílu a chuť pomáhat stavět slalom, dostanete 300 peněz. Vás to bude stát ½ energie. Všechna políčka přivýdělku jsou dobrovolná.

Pomoc úklidu sněhu – Je práce s lopatou vaším tajným snem? Nebo si potřebujete finančně polepšit? Plivněte si do dlaní, s chutí do toho a půl je hotovo. Vydáte ¾ energie, za to dostanete 400 peněz. Všechna políčka přivýdělku jsou dobrovolná.

Výběr přivýdělku – Můžete si vybrat kteroukoli z nabízených prací v této hře. A nebo si dejte šlofíka na kanapi, z toho však zisk nekouká.

Shop – Když si za 400 peněz koupíte nové lyže či snowboard, nakopne vás to a získáte 2 celé energie. Pokud si zaplatíte privátní lekci ve ski-škole, dostanete 3 energie za 600 peněz. (Pouze vyměníte s bankéřem peníze za energie.)

Restaurace – Vepřo knedlo zelo nebo špekové knedlíky na smažené cibulce v restauraci s pachovým bohatstvím vám dodají pouze ¼ energie. Zato vás to bude stát 100 peněz.

Občerstvení – Teplý voňavý čaj s medem a k tomu čokoláda - hned dostanete ½ energie za 50 peněz.

Rande – Objevili se ve vás poetické vlohy a slyšíte zpívat ptáčky na rozkvetlých květinách? Jdete na rande. Útrata 150 peněz. Sečteno podtrženo + ¼ energie.

Flám – Jste-li starší osmnácti let, můžete si večer po sjezdování dát jednu skleničku lehkého vína… A nebo strašně kalit až do rána… To se však nevyplácí, odevzdáte ¾ energie a 200 peněz.

Vyvolej koulovačku

Nastane-li situace, že se potkají dva hráči na jednom poli, kteří mají již oba za sebou první kolo a více, bude koulovačka. Oba hodí jedenkrát kostkou. Když hodí stejnou hodnotu, podají si ruce a hraje se dál. Pokud jednomu padne méně, dá tomu druhému ¼ energie. Pokud je navíc součet těchto hodů 11 či 12, jdou spolu oba na flám, tzn., že si přesunou figury na poslední pole ve hře a oba zaplatí ¾ energie a 200 peněz. Pak hraje hráč, který je na řadě. Až opět dojde řada na jednoho z těchto dvou hráčů na poli Flám, pokračuje dále ve směru hry (a samozřejmě dostane „výslužku“ od bankéře za projití políčka Nový den). Přijde-li ke dvěma hráčům na jednom poli další figura, nebo potká-li se jich tam ještě více, neděje se nic. (Pokud se nechtějí zkoulovat doopravdy.)

Když si během hry vytáhnete kartu s nápisem „Vyvolej koulovačku“, posuňte svou figuru ve směru hry na pole k nejbližší figuře jiného hráče a podle těchto pravidel se koulujte.

Když dojdou peníze a energie

V případě, že nemáte na zaplacení nějakého závazku, dejte do banku 1. energii. Když potřebujete dát energii a nemáte ji v dané hodnotě, jedno kolo nehrajete. Příklady: Postoupím na políčko Restaurace, mám zaplatit 100 peněz, ale mám jen 50. Nezaplatím nic, tudíž nic nedostanu, ale jako pokutu dám do banku 1. energii. Pokud nemám ani jednu celou energii, příští jedno kolo nehraju. Pokud například postoupím na políčko Flám a mám zaplatit 200 peněz a ¾ energie. Mám sice dostatek energie, ale nemám peníze, dám do banku pouze pokutu 1. energii.

Slova na závěr

Čím víc budete hrát, tím víc budete přicházet na způsoby jak dojít k vítězství. Jednoduše řečeno: Je to jako ve skutečném životě – obětujete peníze a energii, abyste získali ohodnocení od druhých nebo od sebe samých.

Udržujte rovnováhu mezi penězi a energiemi, ale nezapomeňte, že v této hře jde o body ze sjezdovek. A také nezapomeňte, že je to jen hra. Budeme rádi, když nám napíšete vaše pocity, jak se vám líbí. Dobře se bavte. Nechť se kostky kutálí!

HRA NA HORY www.hranahory.cz info@hranahory.cz

  • Autor: Jan Petráň
  • Ilustrace a grafika: Zdeněk a Lenka Hofmanovi
  • Výroba: Bonaparte
  • Copyright © 2012 HRA NA HORY - Jan Petráň - Všechna práva vyhrazena.

Autor ani výrobce nenesou žádnou odpovědnost za škody na majetku či zdraví vzniklé špatným zacházením s výrobkem. Výrobek je určen k zábavě, společenské události, při které lidé kutálí hrací kostku, postupují figurkami po hracím poli a čtou hrací kartičky. Žádná část hry není určena pro vkládání do otvorů lidského těla.

Zde si můžete stáhnout pravidla ve formátu pdf.

 
© 2012–2024 Aleš Krupička